گیاه البرز
'گیاه البرز'

متالاکسیل

متالاکسیل

معرفی:

این قارچ کش در بازار با نام تجاری ریدومیل Ridomil(5%G) موجود است. متالاکسیل قارچ‌کش سیستمیک از گروه فنیل آمیدها یا اسیل آلانین‌هاست که به صورت گرانول(G5%) جهت کنترل پاتوژن­های خاکزی شاخه  Oomycota (پیتیوم، فیتوفترا و …) استفاده می‌شود. این ترکیب در حرارت معمولی در محیط‌های اسیدی و قلیایی پایدار است و در آب ۲۰ درجه (حدود ۷/۱ گرم در لیتر) در آب حل می‌شود. متالاکسیل برای ماهی­ها سمی نیست و در حیوانات خونگرم زنجیره استر هیدرولیز شده و زنجیره متیل اتر تحت تاثیر اکسیداسیون گسسته می‌شود. دوام قارچ کش آن در خاک حدود سه هفته است. این ترکیب برای زنبور عسل خطرناک نیست.

مکانیسم اثر:

متالاکسیل قارچکش سیستمیک با اثر حفاظتی و معالجه‌ای است که از طریق برگ جذب می‌شود و چون در آب قابل حل است می‌تواند به صورت محلول آب از طریق خاک جذب ریشه‌ها ‌شود. متالاکسیل زمانیکه از طریق برگ جذب می‌شود به ریشه‌ها می‌رسد ولی این مقدار برای حفاظت ریشه‌ها کافی نیست. متالاکسیل موجب کنترل گسترش لکه‌های بعدی شده و اسپورزایی را نیز کنترل می‌کند و به علاوه باعث کاهش قدرت جوانه زنی اسپرانژیوم (اندام اسپری‌زا قارچ) می‌گردد. خاصیت انتخابی قارچ احتمالاً مربوط به حالات اختصاصی نحوه عمل آن می‌شود تا بازدارندگی عمومی از فرآیندهای قارچی، گرچه برخی از محققین معتقدند که متالاکسیل در بافت گیاه فعال می‌شود. این ترکیب مانع سنتز پروتئین در اندام‌های قارچی می‌شود.

موارد مصرف:

متالاکسیل گرانول به منظور کنترل بیماری‌های مختلفی مثل بوته میری (فیتوفتراپی) خیار در کشت کرتی، پوسیدگی (فیتوفتراپی) ریشه و طوقه فلفل، ساق سیاه توتون و تنباکو در مزرعه پوسیدگی طوقه (گموز) مرکبات، پوسیدگی ریشه و طوقه و تنه درختان میوه مانند سیب، گلابی، پسته، انار و … در سایر کشورها استفاده می‌شود. در مورد درختان میوه ابتدا علف­های هرز سطح سایه‌انداز را از بین برده سپس متالاکسیل بطور یکنواخت روی سطح خاک قسمت سایه‌انداز پاشیده شود.

سازگاری و اختلاط:

مصرف متالاکسیل در دز و موارد توصیه شده اثر سویی روی گیاه ندارد. این قارچ‌کش با غالب قارچ‌کش­ها، حشره‌کش­ها، کنه‌کش­ها قابل اختلاط است.

موارد توصیه متالاکسیل در محصولات کشاورزی در سایر کشورها مانند جدول زیر می‌باشد:

نام محصولبیماریمیزان مصرفزمان و نحوه مصرف
گیاهان زینتیپوسیدگی طوقهطبق نظر کارشناس—–
خیار و سایر محصولات جالیزی (کشت کرتی)بوته‌میری (فیتوفتورایی)۵ گرم در مترمربع۲تا۳ هفته بعد از کشت، ردوکسیل را بطور یکنواخت در سطح خاک پاشیده و سپس آبیاری کنید.
فلفلپوسیدگی ریشه و طوقه (فیتوفتورایی)۲۰کیلوگرم در هکتار (اولین سمپاشی)ردوکسیل را در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک مخلوط کرده و بعد از نشاءکاری آبیاری کنید.
 پوسیدگی ریشه و طوقه (فیتوفتورایی)۴۰ کیلوگرم در هکتار (دومین سمپاشی)۳ تا ۴ هفته بعد از نشاء، ردوکسیل را روی خطوط کشت به عرض۳۰ سانتیمتر پاشیده و آبیاری کنید.
توتون و تنباکو خزانهسفیدک دروغی و بوته‌میری (پیتیوم)یک گرم در مترمربعقبل از بذرپاشی ردوکسیل را بطور یکنواخت روی بستر پاشیده و با خاک مخلوط کنید.
توتون و تنباکو مزرعهساق سیاه۴۰-۲۰ کیلوگرم در هکتارقبل از نشاء‌کاری ردوکسیل را بطور یکنواخت در سطح خاک پاشیده و با خاک مخلوط کنید. در مورد ارقام مقاوم با نیمه مقاوم حداقل میزان توصیه شده را مصرف کنید. برای کنترل بهتر ساق سیاه، توصیه می‌شود یک هفته قبل از نشاء ردوکسیل را به میزان ۱۰ کیلوگرم در هکتار روی بستر (خزانه) مصرف نموده و آبیاری کنید.
مرکباتپوسیدگی طوقه (گموز)۲۰ گرم در مترمربع (درختان زیر ۳ سال)ردوکسیل هر ۳ تا ۶ ماه یکبار در اطراف طوقه درختان به شعاع یک متر بپاشید و آبیاری کنید
 پوسیدگی طوقه (گموز)۴۰ گرم در مترمربع (درختان بازده)یکبار در بهار یکبار در پاییز ردوکسیل را بطور یکنواخت در سطح سایه‌انداز درختان بپاشید و آبیاری کنید. سمپاشی را یکسال در میان تکرار کنید.
سیب، گلابی، پسته، انارپوسیدگی ریشه طوقه و تنه۲۰ گرم برای هر درخت (دوره قبل از بازدهی) ۴۰ گرم برای هر درخت (دوره بازدهی)یکبار در بهار (
قبل از گلدهی) و یکبار در پاییز ردوکسیل را در اطراف طوقه و به شعاع نیم متر بپاشید. سمپاشی را یکسال در میان تکرار کنید.
سبزی و جالیزبوته میری۲۵-۲۰ کیلوگرمبه محض هویت اولین علائم (پژمردگی خفیف)

ملاحظات اختصاصی:

  • برای کنترل بوته میری جالیز و سفیدک داخلی جالیز نیز به کار می­رود.
  • کاربرد این قارچ کش در خاک­های غنی از مواد آلی، ممکن است نتایج دلخواه را در پی نداشته باشد.
  • این ترکیب را می­توان به منظور ضد عفونی بذر، خیساندن خاک، فرو بردن ریشه در محلول قارچ کش و سم پاشی اندام­های هوایی نیز استفاده نمود.

ملاحظات عمومی:

  • جهت اطلاع از جزئیات با کارشناسان حفظ نباتات منطقه مشورت نمایید.
  • قبل از مصرف سم، برچسب آن را به دقت مطالعه نمایید.
  • فروش این سم بدون نسخه گیاه پزشک ممنوع است.
  • شرکت گیاه در قبال عواملی که خارج از کنترل شرکت بوده و یا در اثر استفاده نادرست از محصول باشد، مسئولیتی نمی­پذیرد.منبع: شرکت گیاه

جهت خرید این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
مدیر فروش : مهندس مبینی
خدمات رسانی: ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه گیاه پزشکی توسط کارشناسان مجرب
داروخانه گیاه پزشکی گیاه البرز با شماره مجوز: 3108201745020015
آدرس: کرج- بلوار جانبازان (خیابان چالوس)-200 متر بالاتر از بانک ملی سابق
ساعت کاری: شنبه تا چهارشنبه 9:30 تا 19 پنجشنبه : 9:30 تا 17
mobile icon شماره موبایل: 09196819424
email icon پست الکترونیکی: [email protected]
مدیر فنی: دکتر محمد مهدی خیامی راد – دکترای گیاه پزشکی